Bylinky
Byliny
Bazalka
Použití v kuchyni - skopové a vepřové maso, ryby, zelenina, jídlo "z jednoho hrnce" (Eintopf), saláty, syrová rostlinná strava, čaj
Působení - povzbuzuje chuť k jídlu a trávení, odstraňuje pocit přejedení a nadýmání, působí projímavě
Brutnák
Použití v kuchyni - nať a listy do okurkového i jiných salátů, do zelných omáček, ryb, vajec, brambor, tvarohu, hub, šťáv, jablečného vína, piva, květy pro dekoraci, jsou také k jídlu, čaj
Působení: čistí krev, působí močopudně, podporuje pocení, povzbuzuje náladu
Kerblík
Použití v kuchyni -jarní bylinkové polévky, zelené omáčky, saláty, rajčata, syrová rostlinná strava, bylinkové máslo
Působení - povzbuzuje chuť k jídlu, čistí krev, podporuje látkovou výměnu, močopudný
Lichořeřešnice
Použití v kuchyni -nať na saláty, syrová zeleninová strava, obloha chlebíčků, poupaty jako náhražka kaparů, květy pro dekoraci i jídlo
Působení - povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, antibiotická, používat opatrně
Řeřicha
Použití v kuchyni - do salátů, zelených omáček, tvarohu, vaječných pokrmů, brambor, syrová rostl. strava, obloha chlebíčků
Působení - povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, čistí krev, je močopudná
Saturejka
Použití - maso, divočina, uzenina, luštěniny, náhražka pepře, čaj
Působení - podporuje trávení, zamezuje nadýmání
Petrželka
- povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, močopudná, čistí krev, plná vitamínů
Dobromysl
Použití - maso, pizza, rajčata, polévky, brambory, tvaroh, čaj
Působení - povzbuzuje chuť k jídlu, posiluje činnost žaludku, podporuje trávení, utišuje křeče
Italskou kuchyni si lze bez této bylinky představit jen stěží – přidává se do sekaného masa, na špagety, na pizzu, do rizota… Příjemně provoní i pokrmy z rajčat, masové špízy, pečeně. Hodí se ale i tam, kam se dává (příbuzná) majoránka, takže zajímavě zvýrazní třeba i bramborovou polévku. Také je součástí francouzského provensálského koření (dobromysl, rozmarýn, tymián, saturejka, majoránka).
Nejlépe se oreganu (neboli dobromysli) daří na skalce, roste ale i planě na slunečních stráních. Využívá se i jako léčivka – například ve směsích proti kašli, při bolestech v krku. A jak název dobromysl slibuje, také pro uklidnění.
Estragon
Použití - polévky, omáčky, saláty, drůbež, tvaroh, bylinkové máslo, bylinkový ocet, víno, zavař. koření, výroba hořčice
Působení - podporuje trávení a vylučování žluče, močopudný
Levandule
Použití - omáčky, jídlo z jednoho hrnce, ryby, zelenina, bylinkový likér, čaj
Působení -uklidňuje nervy, proti nespavosti, při nervových, žaludečních a střevních potížích, při nechutenství
Libeček
Použití - polévky, jídlo z jednoho hrnce, šťávy, masité pokrmy
Působení - podporuje trávení, proti nadýmání, močopudný, nepoužívat při ledvinových onemocněních a v těhotenství
Máta
Použití - v malém množství do omáček, polévek, do syrové rostlinné stravy, tvarohu, vajec, želé, nápojů, do byl. octa, vína a likéru, čaj
Působení - při žaludečních a střevních onemocněních, vrhnutí a křečích, podporuje funkci žluče a jater
Mátový čaj, mojito… vyjmenovávat důvody, proč je máta poslední dobou jednou z nejpěstovanějších bylinek, by asi bylo zbytečné. Její využití je ovšem mnohem širší. V kuchyni se používá do ovocných salátů, moučníků, čokoládových dortů, do míchaných nápojů, jogurtové zálivky, k novým bramborům, ale třeba i při grilování.
Tato trvalka miluje polostín a vlhčí půdu, nic tedy nezkazíte tím, když ji zasadíte třeba pod strom. Nelze ji pěstovat ze semen, ale rychle se rozrůstá, takže se dobře množí oddělováním trsů. Dá se pěstovat i v bytě, ale v tomto případě vyžaduje opravdu pravidelné zalévání. Vedle nejoblíbenější máty peprné přitom existuje nejméně 25 druhů máty (jablečná, citronová, zázvorová, bergamotová, pomerančová, bazalková, čokoládová…).
Meduňka
Použití - saláty, tvaroh, ryby, drůbež, játra, divočina, čaj
Působení - posiluje nervy, uklidňuje, podporuje spánek, zmírňuje křeče, proti vrhnutí
Meduňka na noc pitá vyvolá klidný spánek a veselé sny,“ tvrdí staré herbáře, a kdo si občas dopřeje meduňkový čaj ze sušených listů nebo sirup (vyrobený zastudena macerováním ve vodě a konzervovaný cukrem a kyselinou citronovou), potvrdí, že na tom něco bude. Svou jemně citronovou vůní přitom provoní nejen vaši zahrádku, ale i vinné octy, bylinková másla, jogurtové zálivky. Může na zimu zůstat venkku.
Rozmarýna
Použití - maso, brambory, zelenina, houby, rajčata, čaj
Působení - posiluje nervy, povzbuzuje činnost srdce a krevní oběh, podporuje činnost žlučníku, povzbuzuje chuť k jídlu, v těhotenství nepoužívat ve větších dávkách
Používal se jako součást středověkých nápojů lásky i jako prostředek k zahánění zlých duchů – rozmarýnu byla vždy přisuzována obrovská moc. Dnes je ale pro svoji typickou, silnou vůni oblíbený především v kuchyni.
Používá se k ochucení masa (například drůbeže, ale i jehněčího) a jídel z italské a francouzské kuchyně.
Tahle trvalka, oficiálně rozmarýna lékařská, pochází ze Středomoří (kde ji můžete vidět sestříhanou dokonce do živých plotů), takže je pochopitelné, že potřebuje hodně slunce. Dá se pěstovat jak za oknem, tak na zahrádce, pokud ji ale vysadíte do záhonku, musíte ji na zimu vrátit domů do květináče. Počítejte ovšem s tím, že vypěstovat doma košatý keříček trvá poměrně dlouho, takže je snazší koupit si už vzrostlejší rozmarýnu.
Šalvěj
Použití - maso, zelenina, polévky, rajčatový salát, tvaroh, sýry, čaj
Působení - kloktadlo, při nadměrném pocení, žaludečních a střevních potížích, ve vysokých dávkách nepoužívat delší dobu
Na zahrádkách měla šalvěj vždy své místo především pro léčebné účinky: čaj z ní dodnes slouží především jako velmi účinný prostředek proti bolesti krku (pověstné ,babské ucho‘ má velmi silné dezinfekční a antibakteriální účinky). Šalvěj se ovšem hlásí o své uplatnění v kuchyni: používá se jako koření do nádivek, klobás, divočiny, krůtího masa a k rybám; zajímavé je i šalvějové máslo. Jako koření lze použít jak čerstvé listy, tak i drť z těch sušených (dá se sušit, mrazit, konzervovat v oleji i octu).
V případě této bylinky ale rozhodně platí přísloví, že méně je někdy více: je velmi aromatická, takže pokud množství přeženete, odsoudíte své jídlo téměř k nepoživatelnosti.
Šalvěj je trvalka a miluje velmi slunné a suché stanoviště a lehkou kyprou půdu. Můžete ji také pěstovat po celý rok v bytě na světlém a slunném místě. Čerstvé lístky se sklízejí prakticky kdykoli, nejlépe ale v poledne ve slunných a suchých dnech.
Tymián
Použití - maso, paštiky, zelenina, brambory, omáčky, pizza , houby, luštěniny, čaj
Působení - uvolňuje hleny, podporuje vykašlávání, zmírňuje křeče, podporuje trávení
Tymián stejně jako ostatní mateřídoušky miluje přímé slunce, teplo a sucho. Kromě zahrádky se dá po celý rok pěstovat i v bytě, nejlépe na jižním okně.
Co se týče využití v kuchyni, tymián se přidává se do nádivek, omáček, jídel ze sekaného masa, ke zvěřině i rybám, na pizzu a do bylinkových másel. Používají se listy, celá nať i kvetoucí ,vrcholky‘.
Tymián podporuje zažívání, používá se proti kašli (silnější léčivé účinky ale má planá, přírodní mateřídouška).
Yzop
Použití - omáčky, polévky, luštěniny, brambory, celerové pokrmy, rajčata, pečeně, tvaroh, byl. víno, tresť, likér, čaj
Působení - kloktadlo, při kašli, při žaludečních a střevních onemocněních
Pažitka
Pažitka neboli šnytlík je asi nejznámější a nejdostupnější kuchyňská bylinka u nás. Dobře se jí daří na zahrádce i doma za oknem, je vcelku nenáročná. Přidává se do salátů, polévek, míchaných vajíček, pomazánek, majonéz, studených omáček, másla, sýrů, tvarohu… platí jen jedno pravidlo: nikdy se nevaří. Můžete si ji ovšem i zmrazit, případně usušit.
Pažitka má také léčebné účinky, je to mírné antibiotikum.
Heřmánek
Jistě znáte modrou heřmánkovou mast, která pomáhá na všechny bolístky. Využijte i dalších heřmánkových účinků, třeba při čištění pleti nebo zesvětlování vlasů.
Charakteristika
Heřmánek, latinským názvem Matricaria chamomilla, je jednoletá bylina, která dorůstá do výšky až šedesáti centimetrů. Je snadno rozpoznatelný pro své charakteristické heřmánkové aroma.
Rostlinky jsou lysé, květy vyrůstají na konci dlouhých stopek. Okvětní lístky jsou bílé, uvnitř najdeme žluté zabarvení. Plodem je vejcovitá, zakřivená nažka.
Nalezneme ho v Evropě, Americe, Asii i Austrálii. Roste převážně planě v teplých oblastech, v okolí cest nebo na polích, kde je ale považován za plevel.
Pěstování
Pokud chcete heřmánek pěstovat, tak pro něj zvolte slunné stanoviště. Půda by měla být středně těžká nebo lehčí. Rostlince vyhovuje vysoký obsah vápna a humusu v půdě. Lze ji pěstovat i na místě, kde byly předplodinou například okopaniny, protože zanechávají pozemek bez plevele.
Vysévání probíhá brzy na jaře nebo od srpna do září. Semínka se nezahrnují půdou, protože potřebují k vyklíčení světlo. Jelikož jsou ale semena velice drobná, pro usnadnění výsevu na větší ploše, můžete použít směs vytvořenou přidáním popela či pilin. K vyklíčení dojde zhruba za čtrnáct dní. Sklízí se květy, které se ihned ve stínu suší.
Účinky
Heřmánek obsahuje především éterické oleje. Rostlinka je vyhledávaná kvůli protizánětlivým, dezinfekčním a protikřečovým účinkům. Protizánětlivého účinku se využívá při ošetřování popálenin.V tomto případě snižuje i bolest a zabraňuje tvorbě jizev. Další pozitivní účinky se uplatňují při zánětech močových cest či průjmu. Spařený heřmánek vložený do plátěného sáčku se přikládá k obkladům.
Použití
Kromě použití v lékařství je také často vyhledáván v kosmetice. Heřmánkové silice můžeme naleznout v krémech, pleťových maskách, ale i ve vlasové kosmetice. Přísadou je zejména proto, že má zklidňovat pokožku a pročistit ji. Pokud si chcete lehce zesvětlit vlasy, tak pak je nápomocen právě heřmánkový šampón.
Tip: Pokud vás trápí žaludeční potíže nebo nadýmání, pomůže vám pití výluhu z heřmánku. Připravíte si jej z deseti gramů heřmánkové drogy a čtvrtlitru vřící vody. Tento výluh se také používá ke kloktání v případě zánětu ústní dutiny či k oplachování zaníceného oka.
Kokoška pastuší tobolka
ženská bylinka
Hlauchavka
ženská bylinka
Truskavec
ženská bylinka
Řebříček
ženská bylinka podobně jako Kontryhel