Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příprava léků z léčivých bylin

17. 2. 2011

 

Příprava léků z léčivých bylin
Odvar : bylinu přelijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Kořeny a kůru vaříme 1/2 - 1 hodinu, ostatní části rostliny 10 - 15 minut. Siličnaté byliny přidáváme až po uvaření a necháme v odvaru 5 minut pod pokličkou louhovat. Odvar scedíme nebo přelijeme přes pláténko. Vody dáváme o 1/3 více ( při 10 minutovém varu) nebo dvojnásobné množství ( při 1h varu), než kolik potřebujeme odvaru.

Nálev: bylinu navlhčíme, aby se lépe smáčela, přelijeme vařicí vodou a necháme 15 minut pod pokličkou louhovat. Po vychladnutí scedíme přes sítko nebo pláténko.

Výluh: bylinu přelijeme studenou vodou a necháme 24 hodin stát. Scedíme přes sítko.

Tinktura: bylinu zalijeme lihem, vodkou, slivovicí nebo jiným destilátem a v dobře uzavřené láhvi necháme 5 až 10 dnů stát při pokojové teplotě. Potom opatrně přecedíme do jiné sklenice. Užívá se po kapkách.

Sirup: suché byliny celé zalijeme studenou vodou, aby byly ponořeny a necháme 24hodin stát. Druhý den je 1/4 hodiny povaříme, potom vylisujeme a šťávu dále uvaříme s cukrem, a to na mírném ohni za stálého míchání, dokud se hmota netáhne jako med. Na 1kg šťávy dáváme 1,5 kg cukru. Při výrobě sirupu můžeme použít též čerstvé byliny.

Šťáva: čerstvé byliny vylisujeme v lisovacím strojku na ovoce nebo rozmačkáme a protlačíme přes pláténko. K lisování jsou vhodné nerezové, smaltované nebo porcelánové nádoby, aby nedocházelo k nežádoucí reakci s kovem.

Likér: šťávu z bylin nebo jejich plodů procedíme přes pláténko, přidáme citron nebo kyselinu citonovou a na litr šťávy 10g hřebíčku. Můžeme přidat skořici.

Kloktadlo: ke kloktání používáme odvar z bylin, nálev nebo lihový extrakt (tinktura) ředěný vodou.

Obklad: k obkladům používáme odvar z bylin, výluh nebo nálev, teplý nebo studený.

Koupel: bylinné koupele připravujeme z odvaru bylin nebo ze směsi odvaru a nálevu, které přidáváme do vodní lázně.

Mazání: suché byliny zalijeme dobrým stolním olejem (olivový, slunečnicový), aby byly ponořené. Necháme stát alespoň 1 týden a pak přecedíme.

Mast: roztopíme 500g tuku (vazelína, sádlo, máslo), do něhož vložíme 3 hrstě nadrobno nasekaných bylin a necháme na mírném ohni po dobu 3 hodin(nesmí se připálit!). Směs necháme stát do druhého dne, pak ji znovu roztopíme a vmícháme 100g včelího vosku. Přecedíme do skleniček a po vychladnutí uložíme do ledničky.

Prášek: drogu rozdrtíme, roztlučeme v hmoždíři nebo umeleme a prosejeme na moučném sítku. Ukládáme do skleněných nádobek s uzávěrem Pozor: aromatické byliny (máta,meduňka,bazalka) se rozmělňují těsně před použitím.

Na závěr pár tipů ke způsobu vaření: horkou vodou bez vaření se prolévají byliny určené k léčení nervů. Luhují se dle druhu 5 - 20 minut. 1 minutu se vaří byliny ke snížení krevního tlaku ak čištění krve; 2 minuty pak byliny žaludeční, jež louhujeme ještě 5 - 10 minut. Byliny používané k léčení horních cest dýchacích vaříme 10 minut, necháme chvíli louhovat a po scezení sladíme medem.

 

Zpracování bylinek

Jak naložit s úrodou bylinek a uchovat jejich jedinečné vůně a chuti ? Kromě moderních metod fungují i metody prababiček.

PROSOLENí

Tenhle způsob konzervace je v našich domácnostech popelkou, přitom neoprávněně. Z uložených bylin totiž sůl ,vyloudí' krásné aroma, a ještě je dokonale uchová. Tak to zakonzervované byliny neztrácejí barvu, neplesnivějí ani se jinak nekazí. Jsou samozřejmě výrazně slané - proto už pokrmy nedosolujte. Nejlepší způsob je vrstvení (4 díly bylin na 1 díl soli) za mírného pěchování. Do soli můžete naložit prakticky všechny zelené byliny, ty s většími listy nasekejte. Uchovávejte na suchém chladném místě.

NAKLÁDÁNí

Takto zabijete dvě mouchy jednou ranou: uchováte bylinu a zároveň ochutíte olej nebo ocet. Při nakládání do oleje mějte na paměti, že nemá zrovna ideální konzervační schopnosti. Jak mu byliny předávají svou vůni, pomalu hnědnou, a pokud se dostanou do styku se vzduchem, mohou se kazit a olej se zakalí. Proto skleničky nechávejte na chladném tmavém místě a nedopusťte, aby byliny vyčnívaly nad ,hladinu' (olej můžete doplňovat). Po čtrnácti dnech, kdy bylinky už vykonaly své a ve sklenici z nich zůstalo jen to nejlepší, můžete olej přecedit a uchovat samotný. Chcete-li v něm mít snítku bylinky pro krásu, použijte raději sušenou. Aromatizované oleje jsou i velmi milým jedlým dárkem.

ZMRAŽENÍ

Mimořádně praktické! Nepřiděláte si moc práce, a navíc tak zachráníte většinu cenných látek i barvu nati. Pro zmražení si natrhejte co nejčerstvější byliny. Nejvíc šťávy mají ráno, když jsou ještě orosené, a pokud možno zastíněné. Slunce, zejména polední, přinutí rozpálené lístky uvolňovat éterické oleje do okolí. Bylina tak sice široko daleko krásně voní, ale to, co byste z ní chtěli uchovat především, nenávratně uniká. Při mražení zůstává i krásná barva, proto vybírejte nepoškozené kousky bez skvrn a zažloutlých listů. K mražení se nejlépe hodí byliny s většími, šťavnatými lístky - libeček, máta (zejména hladkolistá), petrželka - či s křehkými stvoly, jaké má pažitka.

1. Byliny mužete jemně nasekat nožem, ale ideální je vložit větší svazky opláchnutých lístků do robotu. Velice si tak usnadníte práci.

2. Lžičkou naklaďte hromádky směsi do oddílů tvořítka na ledové kostky a zalijte je čistou vodou. Pak tvořltko vložte do mrazak.

3. Jakmile jsou kostky zmrzlé, je nejšikovnější vyloupnout je a přemístit do plastového sáčku nebo krabičky - uspoří to místo.


CHLAZENÍ

Krátkodobý, ale účinný způsob, s nímž si čerstvé lístky ponechají svěžest. Chcete-li si před skutečným konzervováním bylinky užít ještě opravdu čerstvé, zchlaďte je. V ledničce vydrží déle a v lepším stavu než ve sklenici s vodou, kde začnou stonky a spodní lístky brzy podléhat zkáze. V plné kondici vydrží byliny v chladničce asi týden - a během té doby se samozřejmě můžete rozhodnout pro jakýkoli způsob trvalejší konzervace.

1 Na podzim řadě bylin dřtvnatí stonky a zasychají některé lístky. Vybírejte si proto jen nepoškozené hezky zelene části a na sběr vyrazte hned po ránu.

2. Byliny vložené do plastové krabičky nebo mikrotenového sáčku postříkejte mlhou z rozprašovače, to je váš kouzelny spojenec.

3. Vložte do přihrádky na zeleninu ve spodnl části chladničky. Krabičku můžete přikrýt,ale ne úplně, aby k ní mohl vzduch.

SUŠENÍ

Tradiční metoda má i přidatné hodnoty - svazky bylin provoní a zkrášlí kuchyň. Některé byliny sušením získají, protože se jejich aroma zkoncentruje (dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránka), jiné o něj spíše přijdou (meduňka, máta, bazalka). Nesušíme na slunci, ale zásadně zavěšené na suchém, teplém, větraném místě. Je nutné počítat se ztrátou barvy, ale přírodu je možné obelstít sušením v mikrovlnce: bylinám, zabaleným v ubrousku, to trvá nanejvýš čtyři minuty při plném výkonu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář